Guldkroksskolan har utrymts på grund av potentiellt farligt ämne
13 oktober 2026
Förskola och skola
Guldkroksskolan F-9 har utrymts efter att ett potentiellt farligt ämne har upptäckts i samband med hämtning av miljöfarligt avfall.
Uppdatering 14.40
Under eftermiddagen har Polisens nationella bombgrupp varit på plats på Guldkroksskolan och tagit hand om flaskan med det potentiellt farliga ämnet.
Polisen gick också igenom övriga kemikalier i utrymmet och tog med sig andra potentiellt farliga ämnen i förebyggande syfte.
För att säkerställa att inga liknande situationer inträffar framöver kommer vi att gå igenom alla förråd och låta ett företag som arbetar med miljöfarligt avfall hämta övriga kemikalier som vi inte längre använder i undervisningen.
Lektionssalen som ligger i anslutning till rummet där det farliga ämnet hittades kommer att vara avstängd tills salen är städad och tömd på övriga kemikalier.
Imorgon är alla elever välkomna tillbaka till skolan och vi har lektioner enligt schema. Eleverna kommer att få information om händelsen i början av skoldagen. Elevhälsan finns på plats om någon elev behöver stöd till följd av tisdagens händelser.
Uppdatering 11.30
Nu är hela skolan utrymd. Inga elever är kvar på skolan. Vi inväntar Polisens nationella bombskydd.
Uppdatering 09.20
Polisens bombgrupp är på väg till Guldkroksskolan och har uppmanat oss att utrymma hela skolan. Räddningstjänsten är på plats i väntan på Polisens nationella bombgrupp. Så här kommer utrymningen att gå till:
F-6: Föräldrar till elever i årskurs F-6 uppmanas att hämta sina elever vid lågstadiets skolgård så fort som möjligt. Elever som inte kan bli hämtade kommer att få vistas i lågstadiets lokaler för fritids, som är säkra.
Högstadiet: Högstadieeleverna som bor i stan går hem själva. Bussar är beställda till de elever som åker buss.
Originalnyhet
I samband med att miljöfarligt avfall skulle hämtas från kemisalarna på Guldkroksskolan upptäcktes en äldre flaska med ämnet eter i ett kemiförråd. Eftersom flaskan är gammal kan det finnas en risk att den exploderar vid ovarsam hantering, och därför har området runt hemvisten vid 10-korridoren och miniaulan samt hemkunskapen, elevhälsan och kraftcentrum spärrats av under tisdagsförmiddagen.
Säkerheten går alltid först. Vi kan inte säkerställa att den inte innebär en risk och därför stänger vi av en del av skolan i väntan på besked om hur vi ska hantera ämnet, säger rektor Johan Östlund.
Elever från andra skolor som har lektion på Guldkroksskolan under förmiddagen kommer antingen att flyttas till ett säkert klassrum eller åka tillbaka till sin skola.
Ämnet eter används vanligtvis för experiment i kemiundervisning. I det här fallet finns det dock en risk att ämnet är för gammalt – det är då explosionsrisken kan uppstå.
Vi kommer att se över våra rutiner för hantering av kemikalier framöver, för att minska risken för att något sådant här inträffar igen.
Vi återkommer med mer information under dagen.