Ny form av matleverans inom hemtjänsten
Postadress
544 30 Hjo
Hemtjänsten levererar idag varma matlådor hem till brukare som har insatsen matdistribution. Från årsskiftet kommer maten i stället att levereras kyld. Den nya matleveransen ger brukaren ett större utbud och möjlighet att påverka kostnaden.
Många av Skaraborgs kommuner har redan gjort motsvarande förändring – från att leverera varma matlådor från centralköket till att leverera kylda matlådor från lokala handlare. Det vanligaste är att kommunen sluter ett avtal med handlare i lokalområdet för inköp och leverans av kylda eller frysta matlådor. Då får brukarna fler olika maträtter att välja på och de kan själva styra hur dyra eller billiga matlådor de vill beställa.
Under hösten kommer Hjo kommun att samtala med lokala handlare för att skriva avtal. Därefter kommer berörda brukare att få mer information.
Den som behöver specialkost kommer även fortsättningsvis att få den via centralköket. Behovet ska vara stärkt av läkarintyg eller sjuksköterskeordination.
Varför görs förändringen?
Åtgärden är en del av åtgärdsplanen för att minska kommunens budgetunderskott. Åtgärdsplanen beslutades av kommunstyrelsen den 4 juni.
Leveransen av varma matlådor är jämförelsevis dyr eftersom det kräver mycket personal under några få timmar varje dag. Det försvårar schemaläggningen och ökar därmed behovet av personal. Besparingen beräknas bli 2 miljoner per år från och med 2026.